HoopLife Forums

The opportunity to talk about issues affecting Canadian basketball from coast-to-coast
 
HomeHome  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 
 

 2017 4A/3A/2A/1A Zone Tournament Results

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
JesusShuttlesworth

avatar

Posts : 765
Join date : 2011-06-20
Location : Surrey, BC

PostSubject: 2017 4A/3A/2A/1A Zone Tournament Results   Wed Mar 01, 2017 12:13 pm

2017 Fraser Valley 4A Zone Tournament

Teams Advancing to the B.C. Tournament
1.Walnut Grove
2. Holy Cross
3. W.J. Mouat
4. Semiahmoo
5. Lord Tweedsmuir
6. Yale
7. Pinetree

2nd Team All-Stars
Malban Teny - Pinetree
Noah Nickel - Yale
Dylan Kinley - Lord Tweedsmuir
Harvir Garcha - WJ Mouat
Marcus Browne - Holy Cross

1st Team All-Stars
Vlad Mihalia - Semiahmoo
Kenan Hadzovic - WJ Mouat
Uyi Ologhola - Holy Cross
Brett Christensen - Walnut Grove
James Woods - Walnut Grove

MVP
Ty Rowell - Walnut Grove


2017 4A Howe Sound Zone Tournament

#1 Handsworth advances to the 4A BC Championships March 8-11 at the Langley Event Centre


2017 4A Lower Mainland Zone Tournament

Three Teams Advancing to the Provincial Tournament
March 8-11
1. Vancouver College
2. St. George's
3. Kitsilano

2nd Team Allstars
1. Tyrone Asenoguan - Kits
2. Justin Huang - St. Geroges
3. Jovanic Castillo - VC
4. Kenan Krupic - Burnaby South
5. Jason Tantengco - Killarney

1st Team Allstars
1. Jacob van Santen - St. Georges
2. Louis Sujir - St. Georges
3. Jack Cruz-Dumont - VC
4. CJ Campbell - Burnaby South
5. Luka Lizdek - Kits

MVP - Sam Bailey - VC


2017 North Central 4A Zone Championship

Team Earning Berth to BC Provincial Tournament
1. North Peace


2017 4A Okanagan Zone Tournament

#1 Kelowna advances to the B.C.4A Tournament March 8-11 in Langley.


2017 4A Vancouver Island Zone Tournament

Teams advancing to the BC Tournament
1. Oak Bay
2. Belmont

Second Allstar Team
Shak Nasim - Claremont
Ryan Macdonald - Dover Bay
Zach Waddington - Cowichan
Nathan Johal - Belmont
Digo Maffia - Oak Bay

First Allstar Team
Dantae Bull - Belmont
Nishad Tarak - Belmont
Caelan Scott - Oak Bay
Isaiah Romanow - Oak Bay
Brandon Reymerink - Cowichan

MVP
Jaden Touchie - Oak Bay


2017 Fraser Valley 3A Zone Tournament

-


2017 3A Howe Sound Zone Tournament

Howe Sound #1 Bodwell advances to the 3A BC Championships March 8-11 at the Langley Event Centre


2017 3A Lower Mainland Zone Tournament

Four Teams Advancing to the B.C's
1. Byrne Creek
2. Steveston-London
3. St. Thomas More
4. Lord Byng

2nd Team Allstars
1. Bryce Mason - McMath
2. Declan Herbertson - Lord Byng
3. Martin Djunga - Byrne Creek
4. Liam Feenan - STM
5. Isaiah Hunter- SLSS

1st Team Allstars
1. Cam Morris - STM
2. Nathan Bromige - Lord Byng
3. Zach Cantwell - SLSS
4. Bithow Wan - Byrne Creek
5. Abdul Bangura - Byrne Creek

MVP - Fardaws Aimaq - SLSS


2017 North Central 3A Zone Championship  

Team Earning Berth to BC Provincial Tournament
1. Duchess Park

2nd Team All Stars
Garet Anderson - Duchess Park
Soren Erricson - Duchess Park
Josh Gillin - College Heights
Andrew Heitman - Duchess Park
Kage Reynolds - Dawson Creek

1st Team All Stars
Cody Boulding - Duchess Park
Malcolm MacDonald - Duchess Park
Tucker McLeod - Dawson Creek
Ben Shand - College Heights
Nigel Thompson - College Heights

Outstanding Defensive Player
Nathan Opio - College Heights

MVP
Colburn Pearce - Duchess Park


2017 North West 3A Zone Championship

Team Earning Berth to BC Provincial Tournament
1. Charles Hays


2017 3A Okanagan Zone Tournament

#1 South Kamloops advances to the B.C. 3A Tournament March 8-11 in Langley.

All Stars
Reid Jansen - South Kam
Ben MacDonald - South Kam
Leon Schenker - Vernon
Braden Maclean - Valleyview
Ben Hladik - Vernon

MVP
Nick Sarai - South Kam


2017 Vancouver Island 3A Zone Tournament

Teams Advancing to the B.C. Tournament
1. Nanaimo District
2. Wellington
3. Mark Isfeld
4. Carihi

2nd All Star Team
Hunder Karol - Carihi
Lyndon Hamilton - Victoria
Orham Tebrizli - Reynolds
Gilbert De Luna - Mt. Douglas
Liviano Canil - Ballenas

1st All Star Team
Brett Woods - Mark Isfeld
Wil Fridriksson - Nanaimo
Ryder Jenks - Wellington
Alex Stansforth - Wellington
Logan Benninger - Mark Isfeld

MVP
Anders Cederberg - Nanaimo

Best Defensive Player
Owen Morrison - Nanaimo

Most Sportsmanlike Team
Carihi


2017 2A Fraser Valley Zone Tournament

Top 3 teams advancing to the Provincial Tournament March 8-11 at the Langley Events Centre.
1. G.W. Graham
2. Pacific Academy
3. Abbotsford Christian

2nd All Star Team
Ethan Adkins - Pacific Academy
Geevon Janday - GW Graham
Levi Josse - Abbotsford Christian
Kaden Ball - Samuel Robertson
Erick Aujla - Langley Fundamental

1st All Star Team
Curtis Kmyta - GW Graham
Jon Steele - GW Graham
Josh Blas - Pacific Academy
Justin VanDorp - Abbotsford Christian
Gurjeevan Sidhu - Delview

MVP
Gabe Mannes - GW Graham


2017 2A Howe Sound Zone Tournament

First  advances to the BC AA Championships March 8-11 at the Langley Events Centre
1. St. Thomas Aquinas


2017 Kootenay 2A Zone Tournament

Kootenay #1 advances to the Provincial 2A Tournament March 8-11 at the Langley Events Centre.
1. Prince Charles


2017 2A Lower Mainland Tournament

Top 3 teams advancing to the B.C. AA Championship at LEC March 8-11
1. King George
2. Cambie
3. St. Patrick's

All Stars
1. Kyle Guerrero - King George
2. Mohab Mundadi - King George
3. Kevin Dhillon - Cambie
4. Kyle Kandola - Cambie
5. Derick Gonzalez - St. Pats

MVP
Yoel Teclehaimanot - King George


2017 North Central 2A Zone Championship

Team Earning Berth to BC Provincial Tournament
1. Nechako Valley


2017 Northwest AA Zone Tournament

Team Earning Berth to Provincial Tournament
1. Smithers


2017 Okanagan 2A Zone Tournament

Teams advancing to the B.C. Tournament March 8-11 at the Langley Events Centre.
1. Westsyde
2. George Elliot
3. Clarence Fulton


2017  Vancouver Island 2A Zone Tournament

Teams Advancing to the B.C. Tournament
1. Brentwood College
2. Lambrick Park
3. St. Michael's

Second Team Allstars
G. Porales - Parkland
K. Sudoro - Kwalikum
T. Mandur - Shawnigan
S. Devries - St. Michael's
B. Sullivan - Brentwood

First Team Allstars
A. Summers - Lambrick
C. Sommers - Lambrick
R. Hindson - St. Michael's
A. Shulga - Brentwood
C. Poelen - Brentwood

MVP
Bruno Chan - Brentwood


2017 Fraser Valley 1A Zone Tournament

Teams Advancing to the B.C. Tournament March 8-11 at the Langley Events Center.
1. B.C. Christian Academy
2. Credo Christian
3. Khalsa School

All Star Team
Teo Ardenz - Gabrielle Roy
Jaskirat Sandhu - Khalsa School
Reuben Sikma - Credo Christian
Levi Levenhorst - Credo Christian
Harry Oghomeiner - B.C. Christian

MVP
Cody Dowell - B.C. Christian


2017 Howe Sound 1A Zone Tournament

Mulgrave advances to the Provincial Tournament March 8-11 at the Langley Events Centre.


2017 Kootenay 1A Zone Tournament

Sparwood advances to the Provincial 1A Tournament March 8-11 at the Langley Events Centre.

*Kootenay #2 Fernie vs Lower Mainland #2 Deer Lake Academy for the final berth to the Provincial 1A Tournament Tuesday March 7 at 1:30pm at the LEC Fieldhouse.


2016 1A Lower Mainland Zone Tournament

Top team advances to the Provincial Tournament at the Langley Events Center March 8-11
1. King David
2. Deer Lake Academy**

** Kootenay #2 Fernie vs Lower Mainland #2 Deer Lake Academy for the final berth to the Provincial 1A Tournament Tuesday March 7 at 1:30pm at the LEC Fieldhouse.

All Stars
1. Tony Liu - WPGA
2. Steven Li - St. Johns
3. Homayoun Ghaseminezhad Deer Lake
4. Elan Chark - King David
5. Josh Altow - King David

MVP
Kevin Ferrufino - Deer Lake


2017 North Central 1A Zone Championship

Teams Earning Berths to BC Provincial Tournament
1. Ron Pettigrew
2. Fraser Lake
3. Northside Christian

2nd Team All Stars
Mej Fernandez - Ron Pettigrew
Julian Chmelyk - Fraser Lake
Adam Beck - Fort Nelson
Graydon Wlitski - Cedars
Bryan Caldwell - Fort St. James

1st Team All Stars
Lance Gavino - Ron Pettigrew
Francis Obeta - Ron Pettigrew
Kyle Bublitz - Northside
Ethan Unger - Northside
Randy Fehr - Fraser Lake

MVP
Garrett Tower - Ron Pettigrew

Most Sportsmanlike Team
Cedars Christian


2017 Northwest A Zone Tournament

Team Earning Berth to BC Provincial Tournament
1. Bulkley Valley


2017 Okanagan 1A Zone Tournament

Teams Advancing to the B.C. Tournament
1. Heritage Christian
2. Kelowna Christian
3. Similkameen


2017 A Vancouver Island Zone Tournament

Teams Advancing to the Provincial Championships
1. Duncan Christian
2. St. Andrew's
Back to top Go down
View user profile
ebe



Posts : 506
Join date : 2009-12-04

PostSubject: Re: 2017 4A/3A/2A/1A Zone Tournament Results   Thu Mar 02, 2017 2:03 am

Great work Mr. Shuttlesworth
Back to top Go down
View user profile
sunnyok



Posts : 73
Join date : 2011-01-16

PostSubject: 2017 4A Okanagan Zone Tournament #1 Kelowna advances to the B.C.4A Tournament March 8-11 in Langley.   Thu Mar 02, 2017 10:10 am

2017 4A Okanagan Zone Tournament

#1 Kelowna advances to the B.C.4A Tournament March 8-11 in Langley.


1st Team All-Stars

Jacob Stokker- Pen-Hi
Owen Keyes - KSS
Sterling Peterson - Mt Boucheire
Matt Williamson - KSS

MVP - Mason Bourcier
Back to top Go down
View user profile
JesusShuttlesworth

avatar

Posts : 765
Join date : 2011-06-20
Location : Surrey, BC

PostSubject: Re: 2017 4A/3A/2A/1A Zone Tournament Results   Thu Mar 02, 2017 12:58 pm

ebe wrote:
Great work Mr. Shuttlesworth

All the info was easily available on the http://www.bcboysbasketball.com site on separate pages, thought I would consolidate it to one easily view-able page. Also kudos to the whomever updated the BC Boys site, format and usability is much improved.
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content




PostSubject: Re: 2017 4A/3A/2A/1A Zone Tournament Results   

Back to top Go down
 
2017 4A/3A/2A/1A Zone Tournament Results
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» 2017 4A/3A/2A/1A Zone Tournament Results
» 2K Tournament Results
» Green & Gold Tournament Results
» North Shore Invitational Tournament Dec. 2-4
» Line-up for Bill Wren Tournament

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
HoopLife Forums :: High School :: British Columbia :: BC Seniors-
Jump to: